До 2030 року встановлена потужність сонячної енергетики Африки може перевищити 170 ГВт

Німецька асоціація сонячної енергетики (BSW-Solar) та Інститут Беккереля (Becquerel Institute) представили спільний Доповідь про сонячну енергетику в Африці «Solarize Africa» (Солярізіруй Африку). Дана доповідь показує, в якому напрямку рухається/може розвиватися сонячна енергетика на африканському континенті.

В даний час населення Африки становить приблизно 1,3 мільярда чоловік, з яких тільки 62% мають доступ до електрики. Споживання енергії на душу населення є одним з найнижчих в світі, при цьому є значні відмінності між економічно розвиненими містами і сільськими районами. За даними Міжнародного енергетичного агентства (IEA) з 2000 по 2015 рік в країнах Африки на південь від Сахари доступ до електрики отримали 212 мільйонів чоловік. Незважаючи на це, зростання рівня забезпеченості населення електроенергією і раніше нижче темпів приросту населення в більшості країн.

У звіті про доступність електроенергії Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) прогнозується, що частка населення Африки, що живе без електрики, до 2030 знизиться до 36%. Однак в абсолютних цифрах число африканців, які живуть без електроенергії, виросте через швидке зростання чисельності населення.

Згідно Міжнародному агентству з поновлюваних джерел енергії (IRENA), континент повинен буде подвоїти свої електроенергетичні потужності до 2030 року, щоб задовольнити зростаючий попит.

На думку експертів, африканський континент може застосувати досягнення світового прогресу в розвитку відновлюваної енергетики для вирішення питання задоволення попиту на електроенергію. Найбільш доступним і ефективним поновлюваним ресурсом, який міг би використовуватися для отримання електроенергії в умовах африканського континенту є сонце.

На думку авторів доповіді, незважаючи на вкрай низький нинішній рівень розвитку сонячної енергетики в Африці (на сьогоднішній день її встановлена ​​потужність становить приблизно 5 ГВт), при грамотному використанні наявних ресурсів її можна суттєво збільшити. Ключовими драйверами зростання можуть стати поліпшення інвестиційного клімату для приватних інвесторів, врегулювання конфліктів і стабілізація політичної обстановки.

Зростання встановленої потужності сонячної енергетики в Африці по регіонах

На сьогоднішній день лідерами у розвитку сонячної енергетики на африканському континенті є ПАР, Єгипет, Марокко, Алжир, Реюньон, Сенегал, Кенія, Мавританія, Намібія і Гана (див. Наступний малюнок). Сумарно встановлена потужність сонячної енергетики в цих країнах перевищує 4,2 ГВт. Іншими словами, 85% потужностей зосереджено в 10 країнах-лідерах.

У доповіді представлено три сценарії розвитку фотоелектричної сонячної енергетики в Африці.

Всі вони припускають значне зростання галузі.

Згідно зі сценарієм, який складений на основі урядових програм країн Африки з розвитку сонячної енергетики (Policy-Driven scenario), до 2030 року сумарна встановлена ​​потужність досягне 70 ГВт. При цьому лідируючі позиції дістануться країнам північної Африки (див. Малюнок на заставці).

Навіть в більш консервативному сценарії (Business as Usual) передбачається зростання встановленої потужності сектора до 65 ГВт. Це, так би мовити, нижча планка.

Нарешті, сценарій Solarize Africa є найоптимістичнішими. По ньому встановлена ​​потужність сонячної енергетики може вирости до 173 ГВт. Автори відзначають, що в даному випадку мова йде всього лише про те, що «в Африці буде відбуватися те ж розвиток фотоелектричної генерації, що і в решті світу». Тобто нічого сверхагрессівно. У даному сценарії буде відзначатися щорічне збільшення обсягів вводяться потужностей, і до 2030 року на континенті має щорічно будуватися вже близько 30 ГВт.

Різниця між сценаріями представлено в наступній діаграмі:

Таким чином, при виконанні запланованих урядових програм країни Африки зможуть розвивати сонячну енергетику темпами порівнянними з загальносвітовими, а для деяких країн і регіонів навіть випереджаючими загальносвітові. У той же час і більш агресивний сценарій Solarize Africa (173 ГВт встановленої потужності до 2023 г), є, на думку авторів, високо ймовірним «після 2021-22 років».

Раніше писали, що німецька консалтингова компанія THEnergy і французька компанія Voltalia, що працює в секторі ВДЕ, підготували спільну доповідь про використання поновлюваних джерел енергії і мікросетей для постачання віддалених, ізольованих підприємств гірничодобувної промисловості. У новій доповіді узагальнюється досвід Африки, проте він, безумовно, корисний і для інших регіонів, де в енергетично-автономному режимі працюють гірничодобувні компанії.

Також європейська асоціація сонячної енергетики SolarPower Europe опубліковалапрогноз розвитку світової фотоелектричної сонячної енергетики до 2023 року. У звіті розглядаються три сценарії розвитку.

envelop facebook search