НЕ МІФ І НЕ ФАНТАСТИКА – ЗАВОД З ВИРОБНИЦТВА СОНЯЧНИХ ПАНЕЛЕЙ У КОСМОСІ СТАРТУЄ В НАЙБЛИЖЧІ 5 РОКІВ

Першою високотехнологічної сферою, де стали масово застосовуватися фотоелектричні панелі, став космос. За інформацією Forbes, знайшли спосіб як друкувати панелі прямо в космосі.

Створення «космічного заводу»

Місія з виведення на орбіту такого «складального заводу панелей» передбачає:

  • розробник обладнання 3D-друку цих модулів в космосі – Made In Space;
  • робоча назва місії – Archinaut Power Kit One;
  • очікуваний термін виведення комплексу на орбіту – 2022 або 2023 рік;
  • фінансування – NASA;
  • виділена сума на проект – 73,7 млн. доларів.

Фірма Made In Space – не новачок в галузі. Її обладнання для 3D-друку в космічному просторі неодноразово випробувано, а один з таких принтерів встановлений на Міжнародній Космічній Станції.

З Blue Canyon Technologies ситуація інша. Це молодий стартап, який може повністю змінити принцип оснащення сонячними панелями супутників, орбітальних телескопів і будь-яких інших малих і великих керованих об’єктів. Технологія являє собою автоматичний комплекс по збірці батарей прямо на орбіті.

Чому саме космос?

Старт проекту Archinaut передбачає набагато ширші перспективи, ніж тільки друк панелей безпосередньо для супутників. Створення космічних заводів-платформ – основа запуску повноцінного виробництва на орбіті «сонячних вітрил» практично будь-якої площі.

Ще на початку 1970-х США і СРСР розглядали можливість складання в космосі орбітальних космічних станцій, енергію яким давали б подібні великорозмірні панелі. Однак в підсумку від ідеї довелося відмовитися. Технології того часу теоретично дозволяли здійснити проект, але фінансові витрати на нього виходили позамежними. Сьогодні ситуація змінилася, і можливість відносно недорого друкувати будь-які конструкції прямо в космічному просторі відкриває шлях до наступних потенційним можливостям, в т.ч .:

  • виробництво різних унікальних матеріалів, для створення яких необхідний вакуум;
  • друк надтонких панелей величезного розміру;
  • відправка надлишків згенерованої енергії з орбіти на землю.

Ще однією важливою перевагою потужних фотоелектричних космічних панелей є мінімальні витрати матеріалів. Для панелей в навколоземному просторі не потрібні товсті захисні покриття – цілком достатньо тонкою і міцною, як павутина, сітки-основи. У космосі немає повітря, дощів і пилових бур, а рівень інсоляції постійний і дуже високий.

Використання тонкоплівкових технологій дозволяє друкувати сонячні батареї товщиною всього в декілька мікрон. На землі їм потрібне надійне захисне скло, хоча самі робітники плівки складають менше 0,001% товщини стандартного земного модуля.

Чим доставляти?

Загальна кількість супутників з фотоелектричними панелями на орбіті становить сьогодні трохи менше 3000. Але вже через 8-10 років їх число може збільшитися в 10 разів – перш за все за рахунок орбітальних угруповань апаратів для роздачі широкосмугового інтернету. Найбільшою з них повинна стати система StarLink Ілона Маска – понад 12 000 супутників. Їх висновок в космос кораблями Falcon-9 обходиться Space X приблизно в 1 млн. доларів за одиницю, а сонячні панелі вносяться в конструкцію ще на землі.

envelop facebook search