Використання відновлюваних джерел енергії – інвестиція в майбутнє

Використання відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) стало одним з важливих критеріїв розвитку світової спільноти. Головними причинами такої уваги є вичерпання запасів органічних видів палива, різке зростання їх ціни, недосконалість і низька ефективність технологій застосування, шкідливий вплив на навколишнє середовище. Саме тому за кордоном альтернативна енергетика є дуже привабливою для інвесторів. За інформацією міжнародної організації REN21 (підрозділ Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії), тільки за 2016 рік у ВДЕ інвестували 287,5 млрд дол.

Активно альтернативна енергетика розвивається в Китаї, Великобританії, США, Японії та Німеччини. Щорічно вводиться в експлуатацію безліч електростанцій, що працюють на ВДЕ. Частка альтернативних джерел в встановленої річної потужності в світі за минулий рік перевищила 50%. На думку експертів “Глобальної енергії”, до 2100 року частка нафти і вугілля в світовому паливно-енергетичному балансі складе 2,1% і 0,9% відповідно, а більше чверті всієї світової електроенергії буде вироблятися завдяки сонцю. Згідно з довгостроковими прогнозами Bloomberg New Energy Finance (2017), очікується, що частка вітрової та сонячної електрогенерації в глобальній енергетичній кошику до 2040 року зросте в шість разів і перевищить всі інші види енергії.

Китай попереду

Китай довго вважали найбільшим в світі джерелом викидів парникових газів, проте зараз IEEFA (Інститут енергетичної економіки та фінансового аналізу) відзначає рекордні витрати Китаю – понад 44 млрд дол. – на міжнародні проекти, пов’язані з відновлювальною енергетикою. Піднебесна вже давно стала одним з лідерів у виробництві чистої енергії. У країні реалізуються сотні проектів, пов’язаних з альтернативною енергетикою. Однак цього китайським компаніям видається мало.

Згідно з доповіддю IEEFA, зараз країна знаходиться на шляху до того, щоб стати провідним міжнародним інвестором в ВДЕ. Адже в останні роки Китай все частіше інвестує в “зелені” проекти в інших країнах. Піднебесна витратила майже 45 млрд дол. На чисту енергетику. Одних тільки сонячних батарей експортовано на 8 млрд дол., Що більше показників Німеччини і США.

Варто відзначити, що китайські виробники сонячних панелей досить активно займають зарубіжні ринки. Така динаміка дозволяє Китаю не тільки створити імідж відповідального, екологічно орієнтованої держави, а й лідирувати в “зелених” технологіях, які вже сьогодні приносять серйозні фінансові дивіденди. При цьому докладає чималих зусиль, щоб виконати свої зобов’язання відповідно до Паризьких угод.

Відзначається, що частка ядерної та “зеленої” енергетики в Піднебесній в найближчі 10 років подолає показник в 20%. У серпні 2017 року внаслідок злиття найбільшої китайської вугільної компанії Shenhua Group Corp з фірмою з “великої п’ятірки” електроенергетики China Guodian Corp утворено China Energy Investment Corp – найбільшу в світі енергетичну компанію. Зростання активів Shenhua більше не залежить від видобутку вугілля. Крім того, забезпечення Китаю поставками сировини (наприклад, літію, нікелю і кобальту) дозволяє йому домінувати в виробництві акумуляторів і електромобілів.

Піднебесна продовжує дивувати світ

Нещодавно в китайському місті Хуайнан запрацювала найбільша в світі плавуча фотоелектростанція. Станція з встановленою потужністю 150 МВт – перший подібний проект компанії China Three Gorges Corp. 160 тис. Сонячних панелей розташовані на морській поверхні площею майже 90 га (площа середнього села). Потужність сонячної станції – 40 МВт, чого достатньо для забезпечення енергією 15 тис. Будинків. Повністю станція буде підключена до електромережі наступного року. Її потужності вистачить, щоб забезпечити 94 тис. Міських і сільських домогосподарств. Загальні інвестиції в будівництво склали 151 млн дол. Перевагами подібних електростанцій є те, що вони не займають багато місця, а морська вода діє як природний охолоджувач, що збільшує обсяги виробництва електроенергії.

“Сонячний парк” в Еміратах

Відновлювана енергетика в ОАЕ – це реальна можливість забезпечити енергетичну незалежність держави. У 2015 році в Дубаї почалося будівництво заводу сонячної електроенергії. В Еміратах вважають, що успіх такого великого проекту приверне увагу інвесторів з усього світу до національної альтернативній енергетиці. До цього часу в ОАЕ планують наростити потужності заводів з виробництва відновлюваної енергії, і таким чином, отримати на глобальному ринку додаткову перевагу. Тим часом, в Еміратах відкрили сафарі-парк, що працює на сонячній енергії і є екологічно чистим проектом – в ньому навіть гості пересуваються на спеціально розроблених електрокарах.

За 15 років в Дубаї має завершитися будівництво найбільшого на Близькому Сході “сонячного парку”, який об’єднає кілька потужних заводів з виробництва сонячної енергії. Загальна потужність цих підприємств повинна скласти близько 1 тис. МВт.

Передбачається, що до 2030 року 5% всієї енергії в ОАЕ буде припадати на сонячні батареї. Крім того, держава здійснює фінансування масштабних проектів з альтернативних джерел енергії по всьому світу. Сьогодні відбувається активне кредитування будівництва і спорудження об’єктів відновлюваної енергії в Ірані, Мавританії, Аргентині, на Кубі і островах Сент-Вінсент. Розвиток міжнародного співробітництва – це черговий крок до стимулювання інвестиційної діяльності в Еміратах.

Інвестиції в альтернативну енергетику України

Незважаючи на значний потенціал майже всіх видів нетрадиційних і відновлюваних джерел енергії (НВДЕ) в Україні, велика кількість прийнятих нормативно-законодавчих актів, частка НВДЕ в енергетичному балансі країни залишається незначною – менше 5%. Будівництво заводів по виробництву обладнання для ВДЕ могло б принести нашій країні значні інвестиції, адже протягом трьох років Україна залучила в розвиток альтернативної енергетики понад 700 млн євро.

“Зелений” тариф, що діє до 2030 року, став привабливим стимулом для інвестицій, в тому числі і іноземних. У цих умовах представляється обнадійливим підписання протоколів між керівництвом Херсонської області та Литовської Global BOD Group (входить в світовий ТОП-5 в галузі відновлюваної енергетики) про наміри будівництва в Херсоні заводу з виробництва обладнання для сонячної енергетики. Це може посприяти реальному збільшенню робочих місць, а також забезпечити економічне зростання.

Однак є ряд чинників, які стримують інвесторів: корупція в державних органах, відсутність дієвої правоохоронної і судової систем. Крім того, з 2017 року суттєво зросла вартість підключення до електромереж, що тепер становить від 3094 грн до 9428 грн (в залежності від області) за 1 кВт встановленої потужності. Подорожчання обійшло тільки вітряки і сонячні панелі, встановлені на приватних будинках, які розташовані не далі ніж 300 м від точки підключення, оскільки їх дозволена потужність обмежується 30 кВт. Подорожчання підключення, безумовно, загальмує розвиток проектів з альтернативної енергетики. А чи не впроваджуючи нові види НВДЕ, не вкладаючи кошти в новітні технології, не розвиваючи виробництво на основі цих технологій, країна консервує технологічну відсталість і може втратити свій шанс увійти в світову спільноту як важливий гравець.

envelop facebook search