Все про "зелений" тариф в Україні: закон, оформлення, використання

2021.11.24

Отримання електроенергії з сонця — внесок в екологію країни й власний бюджет. Це джерело електрики активно використовується розвинутими державами в приватних домоволодіннях та комерційних підприємствах.

Зелена енергетика в Україні


Використання сонця в нашій географічній зоні — перспективне вкладання коштів. Його активність дозволяє не просто знизити рахунки на електрику, а й продавати електроенергію державі. Достатньо встановити сонячну електростанцію потрібної потужності, дочекатися її окупності та отримувати чистий прибуток.

Що таке "зелений" тариф

Продаж електроенергії державі, видобутої шляхом поновлюваних природних джерел, здійснюється за ставками "зеленого" тарифу. Сонячні батареї, які встановлюють домовласники і юридичні особи, зазвичай виробляють енергію з надлишком. Господарство не споживає її повністю і продає країні.

"Зелений" тариф визначає суму, яку власник СЕС отримає від Обленерго за різницю між виробленою і спожитою енергією. Згідно з законом, Обленерго повинно придбати весь залишок в обов'язковому порядку. Відповідно, потужність батарей визначає величину прибутку і швидкість окупності проєкту.

Законодавча основа для "зеленого тарифу" на електроенергію

Законодавство України під "зелений" тариф прирівнює всі поновлювані джерела енергії — сонце, вітер, гідротермальні та геотермальні джерела, а також біомасу.

Для населення (фізичних осіб)

Законом України № 2755-VIII від 11.07.19 про зміни в ст. 9-1 закону "Про альтернативні джерела енергії" врегульовано питання виробництва і реалізації електроенергії приватними домоволодіннями.

Були встановлені наступні коефіцієнти для різних груп альтернативних електростанцій:

Категорії генерувальних установок приватних домогосподарств, до яких застосовується "зелений" тариф Коефіцієнт "зеленого" тарифу для електроенергії, виробленої генерувальними установками приватних домогосподарств, заяву-повідомлення про встановлення яких зареєстровано енергопостачальником
з 01.01.2019

по 31.12.2019

з 01.01.2020

по 31.12.2024

з 01.01.2025

по 31.12.2029

для СЕС потужністю до 30 кВт 3,36 3,02 2,69
для СЕС потужністю до 50 кВт, за умови їх розташування на дахах та/або фасадах будівель та інших капітальних споруд 3,36 - -

Ціна продажу електроенергії населенню формується постановою від 2009 року, на сьогодні - 1,68 грн. Виходячи з цієї ціни, ми можемо порахувати "зелений тариф" помноживши на відповідний коефіцієнт.

Наприклад, тариф для СЕС потужністю до 30 кВт розраховується наступним чином:

1,68 * 3,36 = 5,54 грн або 5,54/30 = 0,185 євро. Такі кошти Ви отримаєте від держави за кожен проданий кВт електроенергії, вироблений на приватній СЕС потужністю до 30 кВт до кінця 2019 року.

У 2020 році Ваш заробіток буде наступним: 1,68 * 3,02 = 5,07 грн або 5,07/0 = 0,169 євро за 1 кВт.

Ставки з плином часу знижуються. Це пояснюється технічним прогресом і поступовим скороченням вартості обладнання для обслуговування альтернативних електростанцій.

На даний час проєкт "зеленої" енергетики розрахований до 2030 року. Очікується, що до того моменту тарифи на альтернативну електроенергію й отриману "класичними" способами (атомними, газовими, вугільними електростанціями) зрівняються. Відповідно, не буде необхідності в "зеленому" тарифі.

Для юридичних осіб

Організації, які планують продавати державі електроенергію, проходять складнішу процедуру оформлення, ніж приватники. Після покупки і монтажу обладнання, необхідно отримати ліцензію, пройти експертизу, яка підтверджує відповідність обладнання встановленим нормам. Потім — узгодити тариф і укласти договір.

"Зелений" тариф для підприємств, до внесення змін у законодавство

Наземні СЕС 0,339 євро/кВт * год
Дахові, настінні СЕС понад 100 кВт 0,349 євро/кВт * год
Дахові, настінні СЕС до 100 кВт 0,359 євро/кВт * год

Заплановано поступове зниження ставок: для СЕС, введених після 2015 р.,

10%, після 2020 р. - на 20%, після 2050 р. - на 30%.

Зміни в законодавстві у 2019 році

Кінець квітня 2019 приніс з собою зміни в законодавстві, які без ентузіазму сприйняли власники домашніх господарств. З 2020 року сонячні електростанції потужністю до 50 кВт повинні встановлюватися тільки на дахах, фасадах будівель. Ця умова є обов'язковою для підключення "зеленого" тарифу.

Для введених з 2020 року альтернативних станцій замість "зеленого" тарифу впроваджується система аукціонів. З 2021-22 рр. сонячні електростанції потужністю понад 5 МВт зобов'язані будуть реалізовувати електроенергію на аукціонних торгах. Після проведення аукціону державою гарантується підтримка господарчого суб'єкта протягом двох наступних десятиліть.

Законом передбачено також зниження у 20-му році "зеленого тарифу" на 25%, і на 2,5% наступні 3 роки.

Це необхідні заходи, викликані зростанням цінового навантаження на оптовий ринок електроенергії.

Процедура оформлення "зеленого тарифу" для фізичної особи

Встановити на своїй площі сонячні батареї може будь-хто — приватна особа, організація. Альтернативне джерело енергії доступне навіть для жителів багатоквартирних будинків. Однак, за законодавством України, остання категорія громадян не може підключати СЕС по "зеленому" тарифу.

Подача документів

Оформлення "зеленого тарифу" для приватних домовласників включає кілька етапів:

 • придбання і монтаж обладнання для перетворення енергії сонця в електричну енергію (фотомодулі, інвертор);
 • відкриття розрахункового рахунку (у будь-якому банку країни);
 • подача документів до філії Обленерго за місцем установки СЕС (заяву
 • повідомлення, схема підключення);
 • узгодження схеми;
 • оплата, монтаж і введення вузла лічильників в експлуатацію;
 • підписання угоди про купівлю-продаж електроенергії.

Ми підтримуємо своїх клієнтів на кожному етапі проєкту. З повним переліком послуг можна ознайомитися тут.

Час окупності проекту

Середній термін окупності сонячних електростанцій — 5-7 років. Її швидкість залежить від потужності встановлених батарей і кількості енергії, яку щомісяця споживає господарство.

Припустимо, що на наше домоволодіння потрібно 220 кВт*год щомісяця. В Житомирській області ми встановлюємо сонячну станцію потужністю 20 кВт (65 панелей по 310 Вт).

Взимку, при мінімальній кількості сонця, станція може надавати близько 560 кВт*год щомісяця. Влітку — близько 2600 кВт*год (з березня по вересень). Відповідно, за рік станція буде виробляти близько 21000 кВт*год.

Господарство споживає за рік - 220*12 = 2640 кВт. Невитрачені кіловати - 21000-2640 = 18360.

Множимо їх на ставку 5,54 грн (по 2019 рік) і отримуємо 101 714 гривень річного доходу (або 3962,73 USD - за курсом на момент написання статті). З отриманих коштів віднімаємо податки (ПДВ і військовий збір - 19,5%).

Залишок - 81880 грн або 3190 USD.

Вартість спожитої нашим господарством енергії - 2640*1,4 = 3696 грн або 144 USD.
Орієнтовна вартість сонячної станції 20 кВт в нашій компанії "під ключ" - 17340 USD.

Відповідно, термін окупності в нашому прикладі - 17340/(3190+144)=5,2 року.
Це — орієнтовні цифри. Розрахувати точніші можна за допомогою наших консультантів, враховуючи Ваше споживання, можливі варіанти розміщення панелей та фінансові обмеження.

Корисне відео про розрахунок періоду окупності проєкту.

Вибір сонячної електростанції


Для вибору сонячної станції потрібно розуміти, чи є на ділянці умови, необхідні для ефективної роботи панелей. Площа повинна бути достатньою для установки (для 10 кВт - 56-63 м², для 20 кВт - мінімум 110 квадратів), має бути орієнтована на південь й мати хороше освітлення.

Обладнання повинно мати сертифікати, відповідно до законодавства України, мати техпаспорт, інструкцію.

Переваги СЕС

Екологічна безпека у світовому масштабі — сонячні електростанції не тягнуть за собою радіоактивних наслідків при можливих позаштатних ситуаціях.

Природне відновлення ресурсів — сонце і вітер є невичерпні.

Можливість заробити приватним та юридичним особам, реалізуючи НЕ спожиту електрику державі.

Що входить в комплект

У комплектацію сонячної електростанції входить все, що необхідно для монтажі та запуску обладнання:

 • інвертор потрібної потужності;
 • сонячні панелі;
 • каркас;
 • кабель;
 • захисний щиток;
 • лічильник, модем.

Готові рішення: СЕС "під ключ"

Наша компанія пропонує альтернативні сонячні станції "під ключ". Монтаж, запуск, налагодження устаткування, допомога з оформленням документів. Ви купуєте — ми вирішуємо всі нюанси.

Основні витрати на обслуговування станції

Сама по собі сонячна станція не буде довго приносити максимальний прибуток. Її потрібно утримувати в належному вигляді. Робити це нескладно за допомогою системи збору даних. Моніторити потрібно всі основні елементи обладнання, рівень забрудненості панелей, а також ландшафт ділянки (наявність затемнення, доступ до системи, ерозія).
Мінімум двічі на рік панелі необхідно очищати від сміття, що накопичилось. Але, в залежності, від умов ділянки робити це якомога частіше. Чим чистіші панелі, тим ефективніше вони працюють. Рясні скупчення пилу можуть знизити вироблення сонячної енергії на 7%.

Вартість послуг з обслуговування станції залежить від виробника обладнання, а також від площі встановлених батарей.

Утилізація

Термін експлуатації сонячних батарей — мінімум 30 років. Тобто ті станції, які запустилися першими після прийняття закону про "зелений" тариф в Україні, будуть утилізуватися до тридцятих років.

У світі активно розвиваються технології переробки й повторного використання сонячних панелей. Зараз вже понад 30% виробників приймає їх назад. Світові тенденції говорять про те, що до 2030 року відсоток компаній, готових взяти в переробку відпрацьовані батареї, буде набагато вищим.

Використання сонячної енергії за кордоном

"Зелений" тариф допомагає залучати інвестиції в альтернативну енергетику по всьому світу. Близько 150 країн прийшли до регульованого вироблення електроенергії за допомогою поновлюваних джерел. Україна прийшла до "зеленого" тарифу в кінці 1997 року і на даний момент демонструє найвищі ставки.

В США

В кінці сімдесятих років ХХ століття в США зіткнулися з енергетичною кризою. Від влади були потрібні серйозні рішення задля енергозаощадження. Президент Дж. Картер підписав закони, спрямовані на ефективне регулювання енергетичної галузі та комунального господарства.

Мета нововведень — мотивація розвитку альтернативних енергоресурсів, в тому числі використання поновлюваних джерел. Так з'явився "зелений тариф" на вітрову і сонячну енергію.
Ринок альтернативної енергетики в Америці зростає блискавично, завдяки зниженню цін на обладнання (за останні роки - на 54%) і державну підтримку. Установка сонячної електростанції в США заохочується податковими субсидіями в розмірі 30%. Вартість обладнання і його запуску коливається в межах 15-20 тис. $, в залежності від штату.

Американці мають вибір — вони або самі стають інвесторами, оплачуючи обладнання своїми кровними, або взаємодіють з підрядниками. Сторонні компанії-інвестори оплачують СЕС, встановлюючи їх на покрівлі замовника. Він в даному випадку не є власником, але купує енергію не у держави, а у підрядника за меншими тарифами.

В Європі

Європа прийшла до використання відновлюваної енергії сонця в дев'яностих роках минулого століття. Сьогодні "зелений" тариф діє у всіх провідних країнах.

Європейський лідер по вкладеннях в альтернативну генерацію — Німеччина. Щорічні інвестиції в будівництво станцій, що виробляє енергію з відновлюваних ресурсів — близько 8,9 млрд євро. Трохи менше третини від загального валового споживання енергії в країні — енергія, вироблена ВДЕ.

"Зелений" тариф в Німеччині стимулює жителів користуватися власними альтернативними електростанціями, які покривають потреби країни більш, ніж на 85%. У деяких районах країни Ви не зустрінете жодного приватного будинку, на покрівлі якого не поблискували б сонячні панелі.
Власники станцій продають 1 кВт * год за 13 євроцентів, що дозволяє їм повністю окупати вартість обладнання, в середньому, за 5,4 року. Жителі Німеччини, які користуються державною електрикою, купують її по 30 євроцентів за кіловат.

В Азії

Країни Азії обласкані сонцем більш, ніж достатньо. Використовувати його енергію — продиктоване природою рішення. Так, у 2016 році в Китаї з'явилося 77 ГВт сонячних станцій. До 2020 року інвестиції в країні дійдуть до 343 млрд. євро. Китай — лідер по вкладеннях в "зелену" енергетику.
Саудівська Аравія інвестувала в сонячні установки кілька мільярдів доларів, щоб до 2024 року вироблення відновлюваної енергії складало до 10% від загальної кількості виробленої в країні енергії.

ОАЕ — лідери за рівнем потужності своїх сонячних електростанцій в країнах Перської затоки. До кінця 2018 їх сонячний парк вийшов на показник 594 мегават. Зараз планується будівництво п'ятого об'єкта, який обіцяє вразити своєю продуктивністю.

Японія почала активне впровадження проєкту з вироблення альтернативної електроенергії після трагедії на Фукусімській атомній станції, у 2011 р. На даний момент вона займає третє місце за сумою вкладень в напрямок. Сьогодні сонячні панелі потужністю до 10 кВт, встановлені на приватних будинках, приносять своїм власникам 24 йен/кВт*год, що дорівнює 0,22 USD.

Сонце завжди вважалося джерелом світла, тепла, воно надає ресурси для зростання живим організмам. З приходом альтернативної енергетики сонце стало і засобом зростання фінансових доходів. Ви отримуєте енергію від природи, держава Вам за це платить.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][ultimate_info_table][/ultimate_info_table][/vc_column][/vc_row]

Натисніть Enter для пошуку або ESC, щоб закрити